Ako vybrať keyboard?

Chcete dieťaťu zaobstarať prvý nástroj, alebo sami hľadáte kreatívnu výplň voľného času? Keyboard vám dáva nespočet možností pri tvorbe vlastnej hudby, ale pomôže aj v úplných začiatkoch. Zoznámte sa s jednotlivými parametrami a funkciami. Možno budete prekvapení, čo všetko vám moderné klávesy ponúkajú.

Chcete dieťaťu zaobstarať prvý nástroj, alebo sami hľadáte kreatívnu výplň voľného času? Keyboard vám dáva nespočet možností pri tvorbe vlastnej hudby, ale pomôže aj v úplných začiatkoch. Zoznámte sa s jednotlivými parametrami a funkciami. Možno budete prekvapení, čo všetko vám moderné klávesy ponúkajú.

Doba čítania 9 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Keyboard, alebo digitálne piano

Než začnete s vyhľadávaním keyboardov, rozmyslite si, či pre vaše účely nebude vhodnejšie skôr digitálne piano. Vzhľadovo sa jedná o veľmi podobné nástroje, ale každý slúži na iný účel. Keyboardy vďaka klaviatúre síce pripomínajú klasické piano, ale ich sila a hlavný dôvod, prečo si ich zaobstarať, spočíva predovšetkým v možnosti upravovať zvuk, pridávať sprievod a tvoriť kompletné skladby. Ak tieto ambície nemáte, naopak sa chystáte hrať klasiku a milujete čistý zvuk klavíra, zamerajte sa radšej na digitálne piana. Tie majú plný klávesový rozsah, dynamický úder a pedále upravujúce zvuk. Celkový pocit z hry oveľa viac pripomína skutočné piano.

Skúsenosti užívateľa

Odrazovým mostíkom pri výbere sú aj skúsenosti a motivácia užívateľov. Ak vyberáte keyboard pre menšie dieťa, vyberte malý, lacnejší model, na ktorom si malý hráč vyskúša, či vôbec ho bude hranie na klávesy baviť. Ak s hrou na keyboard začínate v dospelom veku, vyberte si radšej model s dynamikou, ktorá vám uľahčí prípadný prechod k pianu. DJ alebo polo/profesionálni hudobníci ocenia keyboard s veľkým množstvom zvukových efektov, rytmov a širokou škálou portov, vďaka ktorým je možné ku keyboardu pripojiť ako reproduktory, mobil, počítač alebo externý disk.

Dôležité parametre

Váha

Jednoduché modely pre začiatočníkov a deti sú ľahké, vážia medzi 3 až 6 kg. Naopak hmotnosť väčších, vybavenejších keyboardov môže presiahnuť 13 kg. Ťažšie modely sú síce stabilnejšie, zato sa horšie prenášajú. Pri výbere preto okrem iného zvážte, ako často budete s keyboardom manipulovať.

Počet kláves

U keyboardov sa najčastejšie stretneme s 49-61 klávesmi. Na rozdiel od digitálnych pián je toto väčšinou maximálny počet, ktorého môžu keyboardy dosiahnuť. Ak zvažujete, či 49, alebo 61, myslite predovšetkým na vaše hudobné plány do budúcnosti. Väčší rozsah vám umožní hrať viac skladieb. Alternatívu klávesov potom predstavujú digitálne piana, ktoré môžu disponovať aj 88 klávesmi, teda rovnako, ako má klasický klavír.

Počet zvukových registrov

Zvukové registre sú databázy zvukov, ktoré imitujú rôzne hudobné nástroje, zbory a zvukové efekty. Množstvo závisí od konkrétneho modelu, väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 100 až 600. Na tieto hodnoty sa predovšetkým zameriavajú profesionálni hráči v kapelách, kedy pomocou efektov môžu obohatiť hudobný zážitok.

Polyfónia

Polyfónia udáva počet tónov, koľko môžete na keyboarde zahrať súčasne. V praxi to znamená, že keď doznieva tón predchádzajúcej klávesy, môžete zároveň hrať a ešte do toho pustiť napríklad zvukový efekt. Aj to má veľký vplyv na celkovú kvalitu zvuku. Čím viacerými hlasmi keyboard disponuje, tým celistvejšie melódie budete schopní zahrať.

Dynamika

Na trhu nájdete ako keyboard s dynamickou klaviatúrou, tak bez nej. U keyboardu s dynamikou úderu je hlasitosť tónu ovplyvnená silou stisku klávesy ako u piana. Čím je úder silnejší, tým je zvuk výraznejší. Hra na keyboard s dynamickou klaviatúrou je síce zložitejšia, ale na druhú stranu je potom ľahšie prejsť k hre na klasický klavír. Čím viac stupňov dynamiky úderu digitálne keyboardy ponúkajú, tým viac sa zvukom podobajú skutočnému klavíru.

Dynamika úderu sa postará o prirodzenú hlasitosť tónu - čím silnejší úder, tým výraznejší zvuk

Na čo sa zamerať

Funkcie

  • Automatický sprievod - táto funkcia vás bude sprevádzať pri hraní známych skladieb z vopred daného repertoáru. Pravou rukou hráte melódiu a ľavou akordy, podľa ktorých keyboard doplní sprievod. Ďalšou možnosťou je tvorba vlastných melódií, ku ktorým keyboard vygeneruje sprievod. Pri niektorých modeloch môžete zvoliť preddefinované štýly sprievodu, ako sú latinskoamerické, indické, arabské, africké alebo ázijské rytmy.

  • Funkcia výučby - výukové programy, počas ktorých vás podsvietením navádzajú ku stisku správnych kláves. Na klaviatúre sa tak postupne objaví celá notová štruktúra, vďaka ktorej môžete zahrať požadovanú skladbu aj bez znalosti nôt.

  • Displej - je dôležitým ovládacím prvkom, vďaka ktorému si ľahko nastavíte všetko, čo potrebujete. Pri výbere sa zamerajte na veľkosť displeja aj písma, na kontrast aj farbu podsvietenia. Každý z týchto parametrov výrazne ovplyvňuje čitateľnosť a pohodlné ovládanie. Pokiaľ by bol displej príliš malý, nemohli by ste keyboard ovládať z hracieho postoja a museli sa k nemu ohýbať.

  • Ekvalizér - druh efektového procesoru, ktorý je schopný v reálnom čase meniť frekvenčnú charakteristiku tónu tak, že zosilnie alebo stlmí časť jeho akustického spektra.

  • Metronóm - za pomoci ťukania udáva rytmus. Tempo sa udáva počtom úderov za minútu. Niektoré metronómy môžu zdôrazniť začiatok každého taktu, čo v praxi znamená každý druhý, štvrtý, či šiesty úder. Hodnoty metronómu sa udávajú v MM (Mälzelov metronóm) a pohybujú sa od 40 do 210 úderov za minútu. Ak by klávesy touto funkciou vybavené neboli, môžete zaobstarať metronóm ako samostatnú krabičku.

  • Dual - možnosť pripojenia dvoch registrov, čiže zvukov imitujúcich dva hudobné nástroje k jednej klávese. Po jej stlačení sa tak rozoznejú dva zvuky (nástroje) súčasne.

  • Transpose - pokročilá funkcia, ktorá umožňuje posunutie celej klaviatúry o vybraný počet tónov vyššie alebo nižšie.

  • Split - rozdelí klaviatúru na dve sekcie, z ktorých každá môže fungovať samostatne a hrať tóny iného nástroja.

  • Zvukový efekt - môžu meniť zvuk tónov podľa zvolených parametrov. Umožňuje predĺženie zvuku, výšku tónu, tempo alebo priestorový zvuk.

  • USB - keyboardy možno pomocou USB konektora prepojiť s počítačom, flash diskom, externým diskom aj MIDI kontrolérom. Vďaka tomu môžete do keyboardu nahrávať nové piesne, melódie aj iné dáta, ale tiež si môžete uložiť vlastné nastavenia zvukov a vytvorené melódie.

  • Pamäť - keyboardy majú zabudovanú pamäť, kam si môžete nahrať svoje melódie, zvuky alebo skladby. Kapacita pamäte sa u jednotlivých modelov líši. Ak sa vám bude zdať interná pamäť nedostatočná, zamerajte sa na modely, ktoré majú slot na vloženie pamäťovej karty.

  • Slúchadlový výstup - pripojenie slúchadiel je jednou zo základných funkcií, ktorá by nemala chýbať. Vďaka slúchadlám môžete hrať v akýkoľvek čas a nebudete tým nikoho rušiť.

  • Audio výstup - umožňuje pripojenie externých audio zariadení na prehrávanie zvuku.

  • AUX-In - možnosť pripojenia externých audio zariadení (mobil, tablet, iPad či MP3 prehrávač). Na prepojenie sa najčastejšie používa kábel s jackom s veľkosťou 3,5 mm.

Materiál

Za najlacnejší materiál pri výrobe keyboardov možno považovať tvrdený plast, ktorý bohato vystačí pre domáce hranie. Nadštandardom sú modely s hliníkovým plášťom a drevenými detailmi. Výnimočne sa môžete stretnúť s odolným silikónom, ktorý je určený predovšetkým pre detské klávesy a možno ho ľahko zrolovať.

Napájanie

Keyboardy môžu byť napájané pomocou batérií, vďaka ktorým je bez ohľadu na prítomnosť zásuvky môžete používať, kdekoľvek chcete. Ďalší variant tvoria keyboardy s adaptérom, ktoré musíte zapojiť do siete. Na trhu nájdete aj kombinované modely, ktoré sa dajú napájať batériami, tak adaptérom zo siete. Tie využijete predovšetkým pri častom prenášaní a hraní na rôznych miestach.

Aj klávesy môžu byť na baterky

Príslušenstvo a výbava

U niektorých modelov nájdete bohatú základnú výbavu, u iných budete musieť všetko dokupovať zvlášť, čo sa nepochybne premietne na výslednej cene. Preto si premyslite, čo všetko by sa vám pre vaše účely mohlo hodiť a koľko stojí prípadné dokupovanie ďalších komponentov.

Ak budete keyboard často prenášať, kúpte si na neho pevný obal, ktorý ho ochráni pred mechanickým poškodením. Na trhu nájdete ako mäkké tašky, tak pevné škrupinové obaly. Ak plánujete hrať podľa nôt, zamerajte sa na modely, ktoré majú v základnom príslušenstve stojanček na noty alebo aspoň ponúkajú možnosť jeho prikúpenia. Nevyhnutným doplnkom bude stojan na keyboard, ktorý možno polohovať podľa potreby tak, aby sa vám dobre hralo ako v stoji, tak v sede. K stojanu vyberajte vhodnú nastaviteľnú stoličku.

Praktické doplnky pre klávesy - obal, stojan a stolička

K vylepšeniu celkového hudobného zážitku pomôže pedál, ktorý predlžuje dĺžku tónu a tým imituje klavírny pedál. Možnosť pripojenia pedálu si overte u daného modelu klávesov. Prikúpiť môžete tiež volume pedál. Ten po našliapnutí umožňuje zosilnenie zvuku. Dôležitou súčasťou keyboardu sú aj reproduktory. Ak ich keyboard nemá, alebo pre vaše hranie sú nedostatočné, pripojte k nemu slúchadlá alebo externé reproduktory.

Ako začať hrať na klávesy v 5 krokoch

  • Spoznajte svoj nástroj - naučte sa rozoznávať rozdiel medzi bielymi a čiernymi klávesmi. Biele hrajú celé tóny, čierne o poltónov zvýšené (#), alebo znížené (b).

  • Naučte sa noty - aj keď je možné hrať len podľa sluchu, pre začiatok sa odporúča aspoň elementárna znalosť nôt. Kúpte si spevník pre začiatočníkov, na ktorom u danej noty nájdete číslo. Toto číslo udáva prst, ktorým tón zahráte, aby hra ľahko plynula (1 palec, 2 ukazovák atď.)

  • Zahrajte si základnú stupnicu - naučte sa zahrať základnú stupnicu C-dur a jej intervaly.

  • Hrajte jednoduchú pesničku - postupne ju preberte po jednotlivých častiach, ktoré nakoniec spojíte v jeden celok.

  • Zapojte obe ruky - pokračujte ďalej vo výučbe, kedy ľavá ruka hrá jednoduchý sprievod ruke pravej.